Úvodní stránka > Aktuality > Jáchymovské peklo“ zůstává odkazem pro budoucí generace

Jáchymovské peklo“ zůstává odkazem pro budoucí generace

Jáchymovské peklo“ zůstává odkazem pro budoucí generace

 

Jáchymov – 21. května se sešli v Jáchymově na Karlovarsku bývalí političtí vězni komunistického režimu, představitelé státu, měst, církve a armády, aby uctili památku těch, kteří byli jako muklové v padesátých letech zneužiti jako pracovní síla pro těžbu uranové rudy a zároveň byli vystaveni krutému zacházení.

 

Od jara roku 1949 bylo zřízeno v oblasti Jáchymovska, Horního Slavkovska a Příbramska 18 trestaneckých pracovních táborů a celkem jimi během dvanácti let prošlo asi 65 tisíc vězňů, z nichž 4,5 tisíce tamější podmínky nepřežilo. Bohužel i ti, kteří přežili a vrátili se v šedesátých letech v zuboženém stavu domů, se ve většině případů nevyhnuli zdravotním následkům působení uranové radioaktivity.

Hlavní vzpomínková akce proběhla pod záštitou Konfederace politických vězňů u památníku, který je koncipován jako křížová cesta ke svobodě složený z Brány svobody a patnácti kamenů se jmény táborů, kde byli političtí vězni nasazeni. Pro připomínku těchto táborů a uranových dolů vznikla naučná stezka, kterou ročně navštíví tisíce návštěvníků.

 

Zazněly projevy, které měly společnou myšlenku a to, udržet v naší zemi principy demokracie a předat odkaz budoucím generacím, aby se taková historie již nikdy neopakovala. „Jste svědky, že hrůzy komunistů byly realitou, na to nesmíme nikdy zapomenout. Nezbavujme se hodnot, jako je svoboda, demokracie, neopouštějme vizi svobodného, ale i zodpovědného světa, protože to jsou hodnoty, které jste uznávali a za které jste bohužel trpěli v lágrech. Čest vaší památce,“ uvedl ve svém projevu místopředseda senátu Přemysl Sobotka.

 

Autorka textu a fotografií: praporčice Markéta Walterová, tisková a informační pracovnice Krajského vojenského velitelství Karlovy Vary, tel.: 973 349 424, 602 117 531, kvv.karlovyvary@army.cz

Fotogalerie

Nahoru