Informace pro zaměstnavatele

Příslušníku AZ povolanému na vojenské cvičení přísluší podle § 204 zákoníku práce pracovní volno. Za pracovní volno nenáleží náhrada mzdy nebo platu od zaměstnavatele ani od vojenského správního úřadu. Místo ní je poskytováno služné, které odpovídá služebnímu platu vojáka z povolání. V souvislosti s výkonem vojenské činné služby je nutné upozornit, že jde o překážku ve veřejném zájmu, která nemá vliv na nárok a délku dovolené zaměstnance. Prakticky to znamená, že dovolená, na kterou má zaměstnanec nárok se nijak nekrátí. 

Dalším důležitým upozorněním je, že podle § 53 odst. 1 písm. b) zákoníku práce nesmí zaměstnavatel po dobu výkonu vojenské činné služby a do 14 dnů po jeho ukončení dát zaměstnanci výpověď. 

INFORMOVÁNÍ ZAMĚSTNAVATELE O VÝKONU VOJENSKÉ SLUŽBY 

V platnosti zůstává povinnost zaměstnance prokázat vznik překážky ve výkonu práce na jeho straně. Voják v záloze povolaný k výkonu vojenské činné služby tak je povinen zaměstnavateli doložit vznik překážky povolávacím rozkazem vydaným krajským vojenským velitelstvím. Za výkon vojenské činné služby vojáků v záloze mimo stav ohrožení státu nebo mimo válečný stav se považuje vojenské cvičení (pravidelné nebo dobrovolné) a služba v operačním nasazení. Nově právní předpisy ukládají vojenským správním úřadům povinnost informovat zaměstnavatele vojáka v aktivní záloze o jeho plánovaném výkonu služby. 

FINANČNÍ PODPORA ZAMĚSTNAVATELI 

Zaměstnavateli, který není organizační složkou státu nebo příspěvkovou organizací podle zákona upravujícího rozpočtová pravidla státního rozpočtu, jehož zaměstnanec je zařazený do aktivní zálohy a nekonal práci pro překážku v práci z důvodu výkonu plánovaného pravidelného vojenského cvičení nebo plánované služby v operačním nasazení (nikoli vojenského cvičení, o jehož výkon voják požádal podle branného zákona), vzniká právo na poskytnutí finanční podpory ve výši dvou třetin průměrné hrubé měsíční nominální mzdy v národním hospodářství naposledy zveřejněné Českým statistickým úřadem přede dnem nástupu vojenské činné služby (dále jen „průměrná mzda“). Podpora zaměstnavateli nenáleží za výkon dobrovolného vojenského cvičení. Nekonal-li voják v aktivní záloze pravidelné vojenské cvičení nebo službu v operačním nasazení celý kalendářní měsíc, náleží zaměstnavateli poměrná část finanční podpory za dny, ve kterých u zaměstnance trvala překážka v práci. Za den, ve kterém trvala překážka v práci, se považuje každý kalendářní den výkonu vojenského cvičení nebo služby v operačním nasazení a den následující po propuštění z vojenského cvičení nebo služby v operačním nasazení, pokud v tento den nekonal pro zaměstnavatele práci podle rozvrhu směn. 

Při propuštění z vojenské činné služby v důsledku neschopnosti pro nemoc nebo úraz náleží podpora zaměstnavateli jen po dobu, kdy trvala překážka v práci z důvodu výkonu vojenského cvičení nebo služby v operačním nasazení (tedy do dne propuštění a 24 hodin po ukončení vojenské činné služby – fakticky den následující po propuštění z vojenského cvičení nebo služby v operačním nasazení). Pokud tedy byl voják propuštěn předčasně z důvodu neschopnosti k výkonu služby nebo práce pro nemoc nebo úraz, nebude zaměstnavateli podpora náležet za více jak jeden den po předčasném propuštění. Zbývající doba je mu kompenzována tím, že nemusí po dobu nemoci platit zaměstnanci náhradu mzdy nebo platu, protože je voják zabezpečen po dobu až prvních 14 dnů nemoci plněním od vojenského správního úřadu. 

O přiznání finanční podpory zaměstnavateli na základě jeho žádosti rozhodne krajské vojenské velitelství místně příslušné podle místa trvalého pobytu vojáka v aktivní záloze. Žádost o finanční podporu zaměstnavateli lze podat nejdříve den následující po ukončení vojenského cvičení vojáka v aktivní záloze; v případě služby v operačním nasazení lze žádost podat nejdříve poslední den kalendářního čtvrtletí, ve kterém byla služba v operačním nasazení vojákem vykonána. Krajské vojenské velitelství vydává rozhodnutí o poskytnutí finanční podpory zaměstnavateli v zákonném termínu (stanoveno § 71 správního řádu). Od nabytí právní moci tohoto rozhodnutí běží lhůta pro vyplacení podpory na platební účet určený zaměstnavatelem. 

OSVČ

Osoba samostatně výdělečně činná má při povolání k výkonu pravidelného vojenského cvičení nebo služby v operačním nasazení právo na finanční podporu za obdobných podmínek. Podpora tedy bude závislá na počtu dnů, ve kterých výkon vojenské činné služby a následující den po jejím ukončení zasáhl do obvyklé podnikatelské činnosti vojáka v záloze-OSVČ. Nekonal-li voják v aktivní záloze-OSVČ pravidelné vojenské cvičení nebo službu v operačním nasazení celý kalendářní měsíc, bude mu tedy náležet poměrná část finanční podpory za dny, ve kterých mu trvala překážka v činnosti. K poskytování podpory zaměstnavateli nebo OSVČ obecně je nutné upozornit, že krajské vojenské velitelství je poskytovatelem veřejné finanční podpory a musí plnit povinnosti vyplývající jak z právních, tak z vnitřních předpisů týkajících se veřejnosprávní kontroly těchto veřejných výdajů.