CVIČENÍ „HRADBA 2016“ - VVP LIBAVÁ - PRŮBĚH A UKONČENÍ

srubovy_tabor.jpg
  • 18.4.2016
  • Václav Slavík

Cvičení bylo náročné, ale stálo za to, shodli se vojáci Karlovarské pěší roty aktivní zálohy.

V pátek 15. dubna 2016 se Karlovarská pěší rota spolu s rotou aktivní zálohy Praha pro Středočeský kraj rozloučila s Vojenským výcvikovým prostorem Libavá, kde byla po 9 dnů prověřována jejich připravenost k možnému operačnímu nasazení v rámci České republiky.

Záložníci si prošli během cvičení dvěma fázemi, a to výcvikovou a prověřovací, které byly obě zabezpečovány výcvikovými instruktory převážně z řad profesionálních vojáků 7. mechanizované brigády.

V první části cvičení bylo cílem stmelit a organizovat zaměstnání, jako jsou topografie, chemická, spojovací, zdravotnická, chemická a střelecká příprava a ve stěžejní části prověřit, jaký udělali vojáci aktivní zálohy pokrok poté, kdy prošli výcvikem s instruktory. „Na zálohách je znát, že cvičí málo, to je prostě pochopitelné a s tím jsme i počítali, ale hodně rychle jdou nahoru. Kdyby měli příslušníci aktivní zálohy možnost cvičit častěji, tak progres by byl markantnější a dostali by se na úroveň, která je srovnatelná s profesionálními vojáky,“ podotkl instruktor ze 72. mechanizovaného praporu nadporučík Henrich Mládek.

V prověřovací fázi měly všechny pěší roty přiděleny různé objekty, včetně úseku státní hranice, které měly chránit. „Zdánlivě je rámec scénáře stejný, ale podle toho, jak reaguje prověřovaná jednotka, tak se pak každá krizová situace rozvíjí samostatně. Rozhodčí hned vyhodnotí situaci a vojáci přesně vědí, jaká je zpětná vazba“, uvedl řídící cvičení plukovník Jaroslav Hrabec.

velitelska_porada.jpg

Karlovarská pěší rota dostala za úkol střežit přehradní nádrž Barnov, která má charakter nevojenského objektu, tedy vodního zdroje důležitého pro zásobování a zároveň nebezpečného z důvodu rizika protržení hráze. Jednotka byla vystavována různým krizovým situacím od nejnižší intenzity, jako je vyjednávání s občany na teritoriu, až po ty nejkonfliktnější, což bylo například napadení střeženého objektu. „Naším prioritním úkolem bylo ochránit manipulační zařízení přehrady, což nebylo jednoduché, protože celý objekt je komplikovaný a rozlehlý“, upřesnil velitel družstva kapitán Miroslav Cingroš, který v civilu pracuje jako strojní konstruktér.

A jaké chvíle byly pro Karlovarské zálohy nejnáročnější? „Určitě první tři dny cvičení, kdy byla nepříznivá klimatická situace, pořád pršelo, do toho jsme cvičili, šli sedmnáctikilometrový pochod po tankovce, chlapi byli od bláta, mokrý, zima, málo spánku, ale za mě velká spokojenost,“ odpověděl Miroslav Cingroš.

Kontaktní osoba: praporčice Markéta Walterová, tisková a informační pracovnice Krajského vojenského velitelství Karlovy Vary, tel.: 973 349 424, 602 117 531, 604 288 490, kvv.karlovyvary@army.cz

Fotogalerie