Úvodní stránka > Aktuality > „Jáchymovské peklo“ - černá vzpomínka na blízkou minulost

„Jáchymovské peklo“ - černá vzpomínka na blízkou minulost

Jáchymovské peklo“ - černá vzpomínka na blízkou minulost

 

Jáchymov - 26. května se sešli v Jáchymově na Karlovarsku bývalí političtí vězni komunistického režimu s rodinami, představitelé státu, měst, církve a armády, aby v rámci pietní vzpomínky s výstižným názvem „Jáchymovské peklo“, uctili památku těch, kteří byli jako muklové v padesátých letech zneužiti jako pracovní síla pro těžbu uranové rudy a zároveň byli vystaveni nelidskému zacházení.

Od jara roku 1949 bylo zřízeno v oblasti Jáchymovska, Horního Slavkovska a Příbramska 18 trestaneckých pracovních táborů a celkem jimi během dvanácti let prošlo asi 65 tisíc vězňů, z nichž 4,5 tisíce tamější podmínky nepřežilo. Bohužel i ti, kteří přežili a vrátili se v šedesátých letech domů s podlomeným zdravím, se ve většině případů nevyhnuli následkům působení uranové radioaktivity.

Hlavní vzpomínková akce proběhla pod záštitou Konfederace politických vězňů u památníku, který je koncipován jako křížová cesta ke svobodě. Je složený z Brány svobody a patnácti kamenů se jmény táborů, kde byli političtí vězni nasazeni. Pro připomínku těchto táborů a uranových dolů vznikla naučná stezka, kterou ročně navštíví tisíce návštěvníků.

Karlovarský kraj reprezentovala hejtmanka Jana Vildumetzová
Památník Brána ke svobodě Pamětníci Jáchymovského pekla s rodinami Vzdání pocty zástupci AČR
Pietní vzpomínka Pozvání hosté Vytesaný název pracovního tábora

Zazněly projevy, jejichž společnou myšlenkou bylo udržet v naší zemi principy demokracie a předat odkaz potomkům naší společnosti, aby se taková historie již nikdy neopakovala. „Dalším generacím chceme zanechat své výzvy, varování a svá nejtoužebnější přání, aby lidé zůstali statečnými muži a ženami a nikdy neustupovali před zlem v jakékoliv podobě. Tak zní naše volání z jáchymovských hlubin,“ uvedl ve svém projevu bývalý politický vězeň, místopředseda Konfederace politických vězňů, Leo Žídek.

 

Text: kpt. Ing. Markéta Walterová

Foto: kpt. Ing. Markéta Walterová

Fotogalerie

Nahoru